Co się stanie, gdy podziękujesz w ten sposób?

19 lipca 2020
dziękować

Na pewno znasz taką scenkę życiową. Małe dziecko otrzymuje drobny prezent – cukierka, zabawkę. Nieśmiało, ale z zadowoleniem wyciąga rączki. Darczyńca czuje radość obdarowanego dziecka. I wtedy reaguje rodzic, pytając swoją pociechę “A co się mówi?”. Kilkulatek odpowiada “dziękuję” i już całą swoją uwagę poświęca zabawce.

Nie ma oczywiście niczego złego w uczeniu dzieci dobrych manier. Zwróć jednak uwagę, że takie “dziękuję” (podobnie jak “dzień dobry” i inne tego typu zwroty) to mechaniczna reakcja. Dobra i potrzebna w codziennej rzeczywistości. Jesteśmy tego uczeni przez rodziców i każde “dzień dobry”, “do widzenia”, “przepraszam” i “proszę” to przejaw naszej kultury osobistej.

Istnieje też inne “dziękuję”, którego (niestety!) zwykle nie jesteśmy uczeni w dzieciństwie. Takie, w którym jest miejsce na okazanie prawdziwej, szczerej, wyrażonej całym sercem wdzięczności.

Dziękując szczerze, możesz to zrobić na dwa sposoby.

Po pierwsze, możesz podziękować za daną czynność. Przykład?
Dziękuję, że robiąc pranie, pamiętałeś, by zabezpieczyć moją delikatną bluzkę i włączyłeś program delikatne rzeczy. Dzięki temu nic się jej nie stało i wciąż jest w stanie idealnym.

Po drugie – możesz podziękować komuś. Na przykład: 
Dziękuję, że robiąc pranie, pomyślałeś, by zabezpieczyć moją delikatną bluzkę i włączyłeś program delikatne rzeczy. To niesamowite, że przywiązujesz wagę do takich detali, które są dla mnie ważne”.

Czy któryś z nich jest lepszy? Jak myślisz, który?

Lepiej dziękować komuś. Wprowadzanie “ludzkiego aspektu” w proces dziękowania pozwala skupić uwagę na osobie, która przyczyniła się do naszego dobrego samopoczucia, a nie na czynności, którą zrobiła. Dlaczego to ważne? Badania mówią, że im bardziej dziękowanie dotyczy drugiej osoby, tym bardziej rośnie satysfakcja ze związku.

Wynika to z dwóch rzeczy. Doceniając osobę (a nie jej działanie) odnosimy się do jej cech stałych (np, przywiązywanie uwagi do detali). Taka osoba czuje się doceniona. Ale jest to ważne przede wszystkim dlatego, że wyrażając wdzięczność w ten sposób, skupiasz swoją uwagę na zaletach swojego partnera. W naszych relacjach znaczenie mają te elementy, którym nadajemy to znaczenie. Jeśli więc będziesz przywiązywać wagę do pozytywnych cech partnera, to one będą miały dla Ciebie największe znaczenie.

I na koniec – uwaga! – to co powiem będzie kontrowersyjne 🙂 Ale badania są nieubłagalne. Szczęśliwe związki to takie, w których na partnera patrzymy przez różowe okulary. Nie chodzi o to, by realistycznie oceniać wady i zalety. Lepiej dla Twojej relacji, gdy skupiasz uwagę na zaletach, a pomniejszasz wady. 

To jak, komu dziś szczerze podziękujesz?

jak dobrze dziękować?

Źródło:
B. Fredrickson, Positive Psychology by The University of North Carolina at Chapel Hill

Możesz także polubić:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz