Czy szczęście się opłaca?

24 lutego 2020
Czy szczęście się opłaca?

Zazwyczaj szczęśliwe życie wyobrażamy sobie jako przyjemne oraz dające satysfakcję. Pewnie dlatego, każdy chce być szczęśliwy. Ale czy to się opłaca? Czy jest dla nas korzystne? Może nie warto dążyć do szczęścia? Jedzenie czekolady jest przyjemne ale nie warto się nią przesadnie opychać.

Ze szczęściem jest inaczej. Można powiedzieć jednoznacznie – opłaca się być szczęśliwym człowiekiem. Pozytywne emocje, satysfakcja z życia czy optymizm wiążą się z dobrymi relacjami z bliskimi ludźmi, z dobrym zdrowiem, udaną karierą zawodową oraz z niezłymi zarobkami. 

Więcej przyjaciół i udany związek

Jednym z najważniejszych czynników dobrobytu są udane relacje społeczne. Wsparcie bliskich (zwłaszcza w trudnych momentach) sprzyja dobrostanowi psychicznemu. I odwrotnie – szczęśliwi ludzie mają lepsze relacje z innymi. Przecież wolimy przebywać w towarzystwie pogodnych osób. To samonakręcająca się spirala: bliskie relacje podnoszą poziom szczęścia a jego wysoki poziom pozytywnie wpływa na jakość bliskich relacji.

Dowody?

Na przykład małżeństwo. Badania psychologiczne pokazują, że osoby szczęśliwe mają większą szansę zawrzeć związek małżeński. Z kolei taka zmiana stanu cywilnego wpływa pozytywnie na poziom odczuwanego dobrostanu psychicznego. Ciekawostka: od dawna wiadomo, że u kobiet jedną z najważniejszych cech na “rynku matrymonialnym” jest uroda (co pokazują na przykład badania z psychologii ewolucyjnej). Tymczasem kobiety szczęśliwe mają dużą szansę dobrze wyjść za mąż, niezależnie od wyglądu zewnętrznego.

Przeczytaj też: Z czego składa się szczęście? 5 filarów dobrego życia

W zdrowym ciele zdrowy duch

A właściwie: zdrowy duch to zdrowe ciało. Eksperymenty psychologiczne mówią wprost: szczęście to zdrowie a nawet… dłuższe życie. Pesymiści częściej chorują, częściej biorą zwolnienia lekarskie i częściej odwiedzają lekarzy. Badania na pesymistach wskazują też, że to u nich jest wyższe ryzyko śmierci czy kolejnych zawałów (wyższe niż u optymistów). Dlaczego tak się dzieje? Być może ze względu na nasze zachowanie. Optymiści bardziej wierzą w możliwość kontrolowania swojego zdrowia, ale nie bagatelizują zagrożeń. Innymi słowy – wierzą, że jeśli podejmą odpowiednie kroki, będą w stanie się wyleczyć. I działają!

Dlatego poczucie szczęścia wpływa na zdrowie i życie, ale – co ciekawe – nie do końca działa to w drugą stronę. Osoby, które cierpią na ciężkie choroby, takie jak rak, stwardnienie rozsiane czy AIDS rzeczywiście mają obniżone poczucie szczęścia ale… nie tak trwale i znacznie mniej niż by się tego mogli spodziewać.

Pieniądze szczęścia nie dają ale czy szczęście daje pieniądze?

Mówiąc wprost: opłaca się być szczęśliwym człowiekiem. Dobrostan psychiczny ma wpływ na zasób portfela. Dlaczego? Na przykład z tego powodu, że ludzie szczęśliwi są bardziej produktywni i lepiej oceniani przez swoich przełożonych – a od tego zależy przecież awans zawodowy czy wynagrodzenie. Co więcej, szczęśliwe osoby mają też większą szansę zdobyć interesującą i dobrze płatną pracę. Gdy jesteśmy w dobrym nastroju, wybieramy bardziej ambitne zadania, lepiej je wykonujemy i jesteśmy wytrwalsi, gdy napotykamy problemy.

A czy działa to w drugą stronę, tzn. czy pieniądze dają szczęście? Tylko w jednym, konkretnym przypadku – u osób, które ledwo wiążą koniec z końcem a kiepska sytuacja materialna generuje problemy i stres. Wtedy poprawa sytuacji materialnej ma również wpływ na wzrost dobrostanu. Jeśli więc nie musisz zastanawiać się czy wystarczy Ci pieniędzy na rachunki i możesz sobie od czasu do czasu pozwolić na drobne przyjemności, większa ilość pieniędzy nie wpłynie na odczuwane przez Ciebie szczęście (a właściwie wpłynie – ale na bardzo krótko, a później Twój poziom szczęścia wróci do stanu pierwotnego).

Kariera zawodowa 

Podobnie jak w przypadku pieniędzy, tutaj również szczęście wpływa pozytywnie na karierę zawodową. Ludziom szczęśliwym chce się bardziej. Mają też szerszą perspektywę i są lepszymi pracownikami. A to przecież procentuje.

Generalnie szczęście ma wpływ na każdy istotny aspekt naszego życia. I w większości, jest to zależność jednostronna. Dlatego warto wyjść od poprawy poziomu własnego dobrostanu psychicznego. A będzie on miał pozytywny wpływ na wszystko, co w życiu ważne.

Przeczytaj też: Jaka praca da Ci szczęście?

Szczęśliwi ludzie

Źródło:

Czapiński, J. (2004), Psychologia pozytywna. Nauka o szczęściu, zdrowiu, sile i cnotach człowieka, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Możesz także polubić:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz