Doki Doki Universe – zagraj w poznawanie siebie

32 lata spędzasz w oczekiwaniu na tych, którzy Cię porzucili. Stoisz, patrzysz w przestrzeń, czekasz… Lecz oni już nie powrócą. Za to Ty – by nie ulec zniszczeniu – musisz przejść skrajnie trudną misję. Musisz dowiedzieć się, czym jest człowieczeństwo. To o tyle trudne, że jesteś robotem. Witaj w „Doki doki Universe” niesamowitej, przygodowej grze komputerowej.

Niebanalna, pozytywna i wciągająca – to trzy epitety, które najlepiej oddają klimat Doki Doki Universe. Już od pierwszych sekund wiesz, że tu wszystko będzie inne. Absurdalne animacje, zadania których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Tu nikogo nie zabijasz, z nikim nie walczysz. Tu musisz pogodzić parę kochanków, sprawić, by chłopiec powiedział matce, że ją kocha albo sprezentować miłemu „dresowi” hantle do ćwiczeń. I nikomu nie przeszkadza, że kochankowie są kaktusami, chłopiec kawałkiem sushi, które boi się, że zostanie zjedzone a dresik Hawajczykiem, zakochanym w koleżance ze swojej planety.

W cały – pozytywnie absurdalny klimat gry – wpleciony jest jeden cel. Nauczenie Robota (gracza) zaspokajania potrzeb innych a w konsekwencji – empatii. Te potrzeby – czasem bardziej czasem mniej prozaiczne, pokazują (często w krzywym zwierciadle) istotę człowieczeństwa. Cienie i blaski ludzkich emocji, zachowań, decyzji. To gra, w której użytkownik czerpie satysfakcję nie z pokonywania kolejnych poziomów, ale z… pomagania innym. Wszystko to sprawia, że Doki-doki jest grą zupełnie bezstresową i po prostu miłą.

Dodatkowo, Robot nie tylko lata między planetami w celu realizacji kolejnych zadań. Do dyspozycji ma 250 zabawnych quizów, których wykonywanie pozwala “szalonemu psychologowi” na jego diagnozę osobowości. Oczywiście należy z przymrużeniem oka patrzeć na tego typu psychotesty, aczkolwiek mają one pewien urok i dodają do gry elementu zabawowego.

Jedynym, dość sporym minusem gry jest fakt, że nie jest wydana w języku polskim. Wystarcza jednak dość podstawowa znajomość angielskiego, aczkolwiek trzeba przygotować się na to, że będzie go dużo – gra głównie jest oparta na dialogach między bohaterami. Doki doki Universe jest płatną pozycją, koszt to około 30 zł. W wersję demo można jednak grać za darmo.

https://www.playstation.com/pl-pl/games/doki-doki-universe-ps4/