Jaka praca da Ci szczęście?

3 sierpnia 2020
Jaka praca da Ci szczęście?

Większość z nas musi pracować. A w pracy spędzamy potężny kawałek życia. Dlatego, jeśli to życie ma być szczęśliwe – praca musi przynosić satysfakcję. Nie możesz prowadzić dobrego życia, gdy nie odczuwasz szczęścia przez ⅓ doby. Oczywiście, satysfakcjonująca praca dla każdego z nas będzie oznaczać coś innego. Ale badania pokazują, że jest kilka uniwersalnych cech dobrego miejsca pracy. Sprawdź, czy Twoja praca sprzyja Twojemu szczęściu.

Obecnie mamy w Polsce w wielu branżach tzw. rynek pracownika – pracodawcy muszą się starać, by pozyskać kompetentnych ludzi. Niejednokrotnie oferują znacznie więcej niż dobra płaca. Standardem stały się benefity pracownicze, mające uatrakcyjnić miejsce pracy. Nie wszystkie mają sens – tzn nawet jeśli wydają się atrakcyjne, wcale nie podnoszą poziomu szczęścia pracowników. Dlatego, jeśli będziesz rozglądać się za nową pracą, sprawdź, czy posiada ona poniższe cechy. Uszczęśliwią Cię bardziej niż owocowy piątek czy karta do obiektów sportowych.

Przeczytaj też: Czy szczęście się opłaca?

Cecha 1. Możliwość sprawowania osobistej kontroli
Co to oznacza? Że choć w pewnym stopniu możesz decydować o sposobach rozwiązywania problemów, sposobach, w jakie wykonujesz swoją pracę i masz wpływ na planowanie zadań. Dzięki temu, masz poczucie, że Twoja praca jest bardziej elastyczna i daje Ci większą satysfakcję. Oczywiście procedury, zwłaszcza w dużych firmach, są potrzebne. Jeśli jednak nie ingerują one w Twoje wewnętrzne poczucie sprawowania kontroli, jest ok.

Cecha 2. Różnorodność zadań
Dobre miejsce pracy to takie, w którym możesz w ciągu dnia wykonywać urozmaicone zadania. Niezależnie czy pracujesz w korporacji, przemyśle czy handlu – dzięki zróżnicowaniu czujesz zaangażowanie i unikasz znudzenia codzienną rutyną. Na szczęście coraz więcej szablonowych prac wykonują maszyny a ludzie zajmują się tym, co wymaga bardziej urozmaiconych czynności.

Cecha 3. Wspierający szef
Jaki szef to dobry szef? Taki, który daje Ci przestrzeń do pracy i dba o Twój rozwój. Nie ma problemów z pochwaleniem dobrze wykonanego zadania, ale potrafi też zwrócić Ci uwagę, gdy coś pójdzie nie tak. Wspierający przełożony pozwala Ci skupić się na pracy, co sprzyja Twojemu dobremu samopoczuciu a przez to również Twojej wydajności.

Cecha 4. Szacunek i poważanie
To oczywistość, ale niestety nie każde miejsce pracy posiada tę cechę. Tymczasem jej brak dużo bardziej wpływa na brak poczucia szczęścia niż np. niskie zarobki. Osoby, których praca jest doceniana przez przełożonych (patrz punkt 3), ale też współpracowników czy klientów, odczuwają dumę ze swoich osiągnięć i większy entuzjazm – a to przyczynia się do poczucia szczęścia w pracy.

Cecha 5. Dobre wynagrodzenie
Sytuacja jest prosta: dobry pracodawca wypłaca przyzwoite pensje. Jednak, chociaż każdy z nas chciałby otrzymywać jak najwyższe wynagrodzenie, samo w sobie nie daje ono poczucia szczęścia w pracy. Nawet jeśli zarabiasz przeciętnie (ale jesteś w stanie się utrzymać i Twoja sytuacja materialna nie generuje problemów i stresu), możesz odczuwać zadowolenie ze swojej pracy, jeśli uważasz, że jest ciekawa, sensowna i pracujesz w fajnym zespole.

Cecha 6. Jasne wymagania i kryteria ich spełnienia
Czy zawsze wiesz, co dokładnie należy do Twoich obowiązków? Masz jasne kryteria oraz umiejętności potrzebne do wykonania zadań? Czy otrzymujesz odpowiednią ilość czasu do ich wykonania? Jeśli tak – masz powody do zadowolenia. Firmy, w których panuje nadmierne rozprężenie a harmonogramy prac są elastyczne, osiągają gorsze wyniki a ich pracownicy często odczuwają niepokój. Z drugiej strony jednym z najbardziej stresujących doświadczeń jest otrzymanie zadania, którego nie potrafimy wykonać. Dlatego znajdziesz szczęście w pracy, jeśli masz wspierającego szefa (patrz punkt 3), który zna i potrafi wykorzystywać Twoje talenty i mocne strony, firma stawia na Twój rozwój i wiesz dokładnie co do Ciebie należy.

Przeczytaj też: Z czego składa się szczęście?

Praca to znacznie, znacznie więcej niż poczucie finansowego bezpieczeństwa. Teraz już wiesz, czego szukać, by odnaleźć tam szczęście. Czy dobrze czujesz się w swojej pracy? Ile powyższych cech spełnia Twoje miejsce zatrudnienia?

Jaka praca da  Ci szczęście?


Źródło:
Diener, E., Biswas-Diener, R. (2010), Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego, Sopot: wydawnictwo Smak Słowa.

Możesz także polubić:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz