Negocjator – jak wyglądają negocjacje z terrorystami?

Po długim i wyczerpującym dniu w pracy wreszcie wracasz do domu. Wsiadasz do samochodu i dajesz znać szoferowi, by ruszał. Jeszcze myślisz o pracy, ale powoli odpływasz w świat marzeń. A marzy ci się relaksacyjna kąpiel i kolacja z najbliższymi. Już niedługo, jesteś 300 metrów od domu. Nagle limuzyna zatrzymuje się z piskiem opon, ktoś szarpnięciem otwiera drzwi samochodu. Jeszcze zdążysz poczuć uderzenie w głowę i tracisz przytomność. Właśnie zostałeś porwany dla okupu. Twoim jedynym ratunkiem jest negocjator.

Dlaczego praca negocjatora, specjalizującego się w rozmowach z terrorystami, jest tak ciekawa? Dlatego, że rozgrywa się w głowie – głowie negocjującego i głowie przestępcy. Tutaj tak wiele zależy od odpowiedniego wykorzystania znajomości psychologii. Dziś zdradzam kilka sztuczek negocjacyjnych i faktów z codzienności negocjatora.

Typy porywaczy
Sposób prowadzenia negocjacji zależy od tego, kto znajduje się po drugiej stronie „stołu”. Rozpoznanie typu psychologicznego przestępcy jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinien zrobić negocjator. Należy dostosować sposób działania do osobowości przeciwnika. Zazwyczaj są to:

Paranoik – osoba, która wszędzie węszy zasadzkę. Negocjator nie może się wobec takiego terrorysty zachowywać w sposób przyjacielski, gdyż ten potraktuje to jako podstęp. Ważny jest tu dystans, opieranie się na konkretach i zawsze mówienie prawdy. Zawsze. Każda wykazana przez porywacza nieścisłość (o kłamstwie nawet nie wspominając) może spowodować zerwanie negocjacji. I śmierć zakładnika.

Narcyz – porywacze (również ci wykazujący cechy paranoiczne) są bardzo często narcyzami. Osobowość narcystyczna przejawia się myśleniem o sobie, jako o kimś lepszym. To ktoś, kto chce zawsze być w centrum uwagi. W pertraktacjach z narcyzem największą przeszkodą mogą być… media. Kilka lat temu w Wielkiej Brytanii pewien mężczyzna zabarykadował się w swoim mieszkaniu, wziął też ze sobą zakładnika – sąsiada. Negocjacje przebiegały powoli, ale skutecznie do czasu, gdy usłyszał o sobie w mediach. Póki otrzymywał regularnie przekazy na swój temat za pomocą ogólnokrajowych mediów, nie miał zamiaru się poddać – najwyższym celem stało się dla niego pozostanie w centrum uwagi. Dopiero odcięcie prądu i wprowadzenie urządzeń zagłuszających, czyli skuteczne odcięcie go od tych przekazów sprawiły, że postanowił się poddać.

Psychopata – najbardziej niebezpieczny typ. Cechuje się brakiem empatii i jest przez to zupełnie nieprzewidywalny. Życie innych nie ma dla niego znaczenia, w każdej chwili może więc zabić zakładnika. Porwany człowiek jest tylko narzędziem w jego ręku i tak jest traktowany.
Dlatego wszyscy negocjatorzy, policjanci i w ogóle osoby, które pracują przy porwaniach wychodzą z jednego podstawowego założenia. Jeśli napastnik zabije jednego zakładnika, gwałtownie wzrasta prawdopodobieństwo, że zabije również kolejnych. Bo to najprawdopodobniej osobowość antyspołeczna, czyli psychopata.

Jak negocjować?
Już po rozpoznaniu, z kim się ma do czynienia, poza dostosowaniem technik negocjacyjnych do typu porywacza, warto zastosować kilka sztuczek.
Po pierwsze, warto wykorzystywać kontakt telefoniczny z terrorystami nie tylko do ustalania faktów, ale też do zbudowania choćby pozornej więzi. To może pozwolić na wgląd w ich umysły. Również na słabości.
Warto z porywaczami rozmawiać – gdy są zajęci rozmową, nikogo nie zabiją. Ale uwaga – istnieje niebezpieczeństwo, że negocjator, któremu uda się nawiązać więź z porywaczem, da się nieświadomie wciągnąć w gierki psychologiczne (potocznie zwie się to w środowisku negocjatorów „zapaścią”). By do tego nie doszło, podczas długich rozmów przez telefon, warto mieć przy sobie negocjatora numer 2, który w odpowiednim momencie poratuje – a wystarczy zazwyczaj kontakt fizyczny, np. dotknięcie ręki, by powrócić ze zwariowanego świata przestępcy „do świata realnego”.

Kolejna rzecz – warto nieco przedłużać negocjacje. Im więcej porywacz zainwestuje w porwanie (czasu, środków, energii), tym bardziej będzie mu zależało, by to się zakończyło pomyślnie.
A jeśli porywaczom wszystko pójdzie zbyt łatwo, istnieje ryzyko, że zechcą porwać zakładnika (lub kogoś z jego najbliższej rodziny) po raz drugi.
Poza tym przedłużanie może też dać wrażenie, że rodzina zebrała taką sumę, jaką mogła. Negocjator dba, by proponowana przez niego suma, miała tzw. końcówkę. 285500 dolarów sugeruje, że płacący okup oddaje absolutnie wszystko, co może. A przecież nie ma nic gorszego od dobicia targu z poczuciem, że mogło zyskać się więcej. W ten sposób niwelujemy w porywaczach to uczucie:)

Gdy już trafisz w niewolę
Prawdopodobnie spędzisz długie chwile w samotności, bez wiedzy, co się z tobą stanie. Jesteś istotą społeczną, która zostanie pozbawiona kontaktu z innym człowiekiem – to może doprowadzić do depresji. Spróbuj powspominać wspólne chwile z najbliższymi – może zdołasz w ten sposób zachować wiarę w pomyślne zakończenie sprawy.
Nie próbuj ucieczki, bo prawie na pewno zginiesz. Nie przeciwstawiaj się porywaczom, bo tylko na tym ucierpisz. Co najwyżej spróbuj z nimi nawiązać więź – pokazać im, że jesteś człowiekiem, tak jak oni. Dużo trudniej zabić konkretnego człowieka, z pewną historią niż po prostu jakiegoś człowieka. Nigdy nie próbuj negocjować z porywaczami – możesz tylko bardziej namieszać.

To jedyny typ przestępstwa, który zdarza się tylko u ludzi (morderstwa, gwałty, kradzieże zdarzają się też u zwierząt). Są dla nas, jako ludzi, dużo bardziej traumatyczne niż inne typy katastrof, ponieważ odbierają nam poczucie bezpieczeństwa. Chcemy czy nie chcemy, jesteśmy istotami społecznymi, musimy żyć wśród ludzi. Z rejonu wulkanicznego można się wyprowadzić, nie da się żyć bez ludzi. Dlatego zaraz po tym, gdy minie euforia wywołana pomyślnym powrotem zakładnika do domu, bardzo często pozostaje Zespół Stresu Pourazowego. To jedna z najtrudniejszych do przepracowania traum, jakie mogą spotkać ludzi.

Oczywiście tego, co najciekawsze, negocjatorzy nie mogą zdradzać. Pewne sprawy są ściśle tajne i ich ujawnienie mogłoby pomóc przestępcom przy kolejnych porwaniach. To szalenie trudny, niebezpieczny, ale dający bardzo dużo satysfakcji, zawód.