Szczęśliwe dziecko czyli po co są emocje pozytywne?

1 czerwca 2020
szczęśliwe dziecko

Rodzice wiedzą, że nikt nie wykazuje tak silnych i zmiennych emocji jak małe dzieci. Czasami wśród częstych napadów złości lub rozpaczy własnej pociechy łatwo przeoczyć jej liczne emocje pozytywne. A jest ich znacznie więcej niż tych negatywnych. I to one mogą zadecydować o szczęściu Twojego dziecka.

Czy wiesz dlaczego małe kotki, pieski i dzieci są takie urocze i słodkie? Dlatego, że ewolucja jest sprytna 🙂 Duże słodkie oczy są po to, by wzbudzać u dorosłych skłonności opiekuńcze. To pozwala niemowlęciu przetrwać. A po co małemu dziecku pozytywne emocje?

1. Emocje pozytywne rozwijają zasoby dziecka
Strach, złość, smutek lub inne nieprzyjemne, “negatywne” emocje, zawężają nasze reakcje. Skupiamy się na jednym czynniku, na tym, co wywołało emocję. Po to, by jak najszybciej wyeliminować źródło negatywnego bodźca, by przetrwać. Natomiast przyjemne, “pozytywne” emocje działają wręcz przeciwnie. One poszerzają nasze horyzonty i stymulują nasz rozwój. I tak właśnie jest już u nawet najmniejszych dzieci.

Kiedy maluch doświadcza emocji negatywnej szuka schronienia (najczęściej w ramionach u mamy). Jednak gdy tylko poczuje się bezpiecznie, opuszcza kryjówkę i zabiera się za poznawanie świata, badając otoczenie i bawiąc się. Dzięki pozytywnym emocjom dziecko zwiększa i rozwija swoje zasoby intelektualne, fizyczne i społeczne – by korzystać z nich w dorosłym życiu. To właśnie emocje pozytywne pobudzają w dziecku chęć poznawania świata.

2. Pielęgnowanie emocji pozytywnych może dać początek ich wznoszącej się spirali
Badania pokazały, że istnieje coś takiego, jak wznosząca się spirala emocji pozytywnych. Im więcej ich mamy, tym bardziej rozwijamy nasze zasoby (psychologiczne, intelektualne, społeczne, fizyczne itd.). Dzięki nim zmienia się nasz sposób myślenia i działania. Jest bardziej twórczy, tolerancyjny, śmiały i odkrywczy. To wszystko sprawia, że lepiej radzimy sobie z wyzwaniami, co generuje jeszcze więcej pozytywnych emocji. Te – ponownie – wpływają na nasze zasoby. I tak dalej. Jeśli uda nam się skutecznie pielęgnować pozytywne emocje u dziecka, ogromnie wzrastają szanse na jego szczęśliwe życie.

3. Wszystkie emocje są ważne
Emocje negatywne są bardziej głośne, bardziej pilne niż pozytywne. Trzeba się nimi zająć, w dodatku trzeba to zrobić natychmiast. Emocje pozytywne nie mają tych cech. Dlatego tak łatwo nam skupiać się tych trudnych uczuciach. A przecież pielęgnowanie emocji pozytywnych dziecka jest najprzyjemniejszym zadaniem rodzicielskim. I jest to niezwykle ważne, ponieważ to emocje pozytywne są budulcem, na podstawie którego wytwarzane są zalety i cnoty – tak istotne w budowaniu szczęścia.

Źródła:
Fredrickson, B. (2009), Pozytywność. Naukowe podejście do emocji, które pomaga zmienić jakość życia, Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka.
Seligman, M. (2005), Prawdziwe szczęście. Psychologia pozytywna a urzeczywistnienie naszych możliwości trwałego spełnienia, Poznań: Wydawnictwo Media Rodzina.

Możesz także polubić:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz